מדוע גישור הוא הפתרון הטוב ביותר ליישוב סכסוכים בין בני זוג?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מבין המספר הרב של הסכסוכים המגיעים מדי שנה לדלתותיו של בית המשפט, אחד מהתחומים המסובכים ביותר, שמובילים להתלהטות היצרים הרבה ביותר, הוא ללא ספק תחום היחסים הבין אישיים – בין בני זוג.

אמנם, במרבית המקרים בני הזוג פונים לבית המשפט רק משעה שגמרו זה מכבר להתיר את קשר הנישואין ביניהם, אבל קיימים גם מקרים בהם בני הזוג מבקשים כי בית המשפט "יסדיר" את מערכת היחסים בתוך המשפחה, מצב לא בריא לכל הדעות.

במסגרת המרוץ לבית המשפט, זוגות רבים נוטים לשכוח שבסופו של דבר, התהליך המשפטי, אשר נועד לספק מענה לשורה ארוכה של מקרים, לרוב אינו מהווה דרך הפעולה הטובה ביותר לפתרון סכסוכים בין בני זוג.

לבד ממשכו הארוך של ההליך המשפטי, והעלות הכוללת שלו, הליך משפטי גורר מטבע הדברים התלהטות יצרים לא קטנה, כאשר במקרה של בני זוג לשעבר – יכולה להפוך את הליך הגירושין לסיוט, ולהותיר משקעים בקרב כל בני המשפחה, במיוחד הילדים.

תהליך הגישור – מה המשמעות?

תהליך הגישור הינו הליך מקביל להליך המשפטי, אשר מתקיים מזה שנים רבות, ובאחוזי הצלחה ניכרים. במסגרת הליך הגישור, המתנהל לכל אורכו בהסכמתם ומרצונם של בני הזוג, שני הצדדים נפגשים ישירות בניסיון ללבן את המחלוקות שביניהם, וזאת בליווי צמוד מטעם מגשר, איש מקצוע מנוסה, אשר מטרתו לסייע לצדדים להגיע לפתרון, לשביעות רצונם.

כאמור, בניגוד להליך המשפטי, אשר מטבעו כולל אלמנט מסוים של כפיה, הליך הגישור הינו הליך וולונטרי לחלוטין, מה שהופך אותו לחופשי ונינוח בהרבה מההליך המשפטי המקביל, כאשר במרביתם המוחלט של המקרים, שני הצדדים אינם מיוצגים על ידי בא כוח כלשהו, מה שמוזיל את התהליך והופך אותו לפשוט יותר.

חשוב לציין גם, כי הסכמה להליך גישור אינה פוגעת, בשום צורה, במעמדו של מי מהצדדים. מאחר וההליך כולו הוא וולונטרי לחלוטין, במידה ומי מהצדדים, או המגשר עצמו, מגיע במסגרת הליך הגישור למסקנה כי זה אינו מוביל לתוצאות, ניתן בכל שלב לסיים את התהליך, כאשר במקרה כזה, ניתן להמשיך לכיוון של הליך משפטי, מבלי שזכויותיו של מי מהצדדים קופחו בצורה כלשהי.

הסכם גישור – פתרון הולם ליישוב מחלוקות וסכסוכים בין בני זוג

מטבע הדברים, גם הליך הגישור, כהליך אלטרנטיבי לתביעה משפטית, אינו יכול לספק מענה של 100% לכל מקרה ומקרה המובא לפניו. עם זאת, הנתונים מוכיחים כי חלק ניכר מהליכי הגישור הנפתחים מדי שנה, מסתיימים בסופו של דבר בהצלחה מלאה, ולשביעות רצונם של שני הצדדים.

בהשוואה להליך המשפטי המקביל, להליך להליך הגישור יש יתרונות בולטים:

  • חיסכון ניכר בכסף – במסגרת הליך משפטי סטנדרטי, כל אחד מהצדדים נדרש להיות מיוצג על ידי עורכי דין, ובנוסף לשאת בעלויות נוספות במסגרת הוצאות משפט, שעלולות להצטבר לסכומים גבוהים. במרבית המקרים, עלויות אלו לא מוחזרות בסופו של התהליך, גם במסגרת הוצאות משפט, שלרוב מכסות אחוז מזערי בלבד מהסכום שהוצא בפועל.

הליך הגישור, לעומת זאת, הוא הליך זול בצורה משמעותית, כאשר למעט שכר טרחה מינימלי למגשר, אין כמעט הוצאות נוספות למי מהצדדים, מה שמאפשר לחסוך סכום כספי ניכר.

  • חיסכון ניכר בזמן – הליך משפטי סטנדרטי לוקח במקרה הטוב מספר חודשים למיצוי, בהנחה שהדברים מתנהלים כמתוכנן. לעומת זאת, בעוד שבחלק ניכר מהליכי הגישור נדרש אך מפגש אחד, גם במקרים בהם נדרשים מספר מפגשים, התהליך עשוי להיפתר בתוך מספר שבועות, זמן שיא במובנים משפטיים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן